Ačkoliv byla letos zima relativně mírná, takže tuzemské domácnosti zaplatí za vytápění méně, příští topná sezóna však může být o to delší a intenzivnější. Již teď je tedy vhodná doba uvažovat nad změnou dodavatele zemního plynu. Pojďme si tedy společně ukázat, co přesně změna dodavatele plynu vůbec obnáší, kolik případně ušetříte a jak zvolit ten nejlevnější plyn.
Levný plyn
Zemní plyn, který k vám přiteče, na tom bude kvalitně stejně, ať bude vaším dodavatelem téměř kdokoliv. Stále půjde o stejnou komoditu, kterou až k vašemu kotli či sporáku dovede tzv. distributor. Tedy jak to, že vybraní dodavatelé plynu nabízejí levný plyn a jiní naopak? Důvodů je celá řada. Jedním důvodem je kupříkladu schopnost dodavatelů pořídit plyn za dobré peníze na komoditních burzách. V konečné ceně plynu se pak také projeví celková efektivita dodavatelské společnosti. Někde se totiž stále ještě topí ve spoustě papírů a jinde mají vše elektronické. Jednotliví dodavatelé pak mají také různé cenové politiky. Někteří tedy například sníží cenu důležitému odběrateli, aby si ho udrželi, ale přitom musí navýšit cenu menším odběratelům. Jinde zase jsou ceny rovnoměrnější, z čehož profitují především domácnosti, které povětšinou tahají za ten nejkratší konec provazu.
Spočítejte si, kolik korun se změnou dodavatele ušetříte
Rozhodně není příliš rozumné změnit dodavatele pouze na základě jeho reklamy. Změně dodavatele by měl předcházet propočet, který dokáže napovědět, jestli se vám taková změna vůbec vyplatí. Abyste nemuseli nic počítat, je tu pro vás tzv. kalkulačka plynu, která vše vypočítá za vás. A kolik tedy lze ušetřit? To kromě jiného záleží i na tom, jestli plyn používáte jen k vaření nebo jím i topíte, ale většinou jde o tisíce korun ročně.